Tahin bebeklere ne zaman verilir?

Tahin %100 susamdan üretilir ve hiçbir koruyucu madde veya katı maddesi içermez. Susamın ezilmiş halidir. Bu nedenle kavanozun dibinde tortulaşma ve üzerinde yağlanma görülebilir. Bu tahinin bozulduğu anlamına gelmez. Kullanmadan önce iyice karıştırmak yeterlidir.

Tahini oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. Bozulmaz fakat elbette bir raf ömrü vardır.

Bebeklerde tahin kullanımı çoğunlukla zararlı olarak bilinir. Ancak düşünülenin aksine tahin son derece faydalı bir besindir. Önemli olan doğru miktarda tüketilmesidir. Bebekler 8. aydan sonra tahin tüketebilirler. Bu aylardan önce verirseniz, bebeğinizin mide ve sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için zararlı olabilir.

Tahini bebeğiniz için hazırlarken aynı ölçüde pekmezle karıştırmalısınız. Sade tahin bebeğinizin damak tadına hitap etmez ve ağır gelerek kusmasına sebep olabilir. Bebeğinizin beslenme uzmanına danışarak 8 aydan büyük bebekler için 1 tatlı kaşığı, 1 yaşından büyük bebekler için ise 2 tatlı kaşığı tahin vermeniz yeterli olur. Bu ölçüler aşılırsa ishal ve sindirim sorunları ortaya çıkar.

Genetik olarak bağışıklık sistemi düşük kişilerde susam alerjisi olabilmektedir. Günümüzde bir çok bebekte susam alerjisi vardır. Bu yüzden tahin kullanmadan önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.  Susamın içinde olan bir protein alerjiye sebep olur. Sebebi bilinmemekle birlikte son yıllarda susam alerjisinde artış gözlenmektedir. Özellikle ailenizde alerji hikayesi varsa, bebeğinize susam vermeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin bebeklerde özellikle içeriğindeki omega 3 yağ asidinin fazlalığıyla birçok faydanın ortaya çıkmasına neden olur.  Ayrıca bebeklerde yüksek  kalsiyum depolanmasına yardımcı olur. Bu da bebeğin kemik yapısının gelişmesine ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Bebekler düzenli olarak tahin kullandığında faydaları kısa sürede kendini göstermeye başlar. Tahinin içerisinde Kalsiyum dışında, çinko, magnezyum, fosfor, demir, B1 vitamini ve lif bulunmaktadır.

Susam Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Susam alerjisinin belirtileri; İshal, kusma, kurdeşen, hapşırma, baş dönmesi, öksürük ve burun akıntısıdır.

Kaynak: Sevgilibebek

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* yapılan yorumlar denetlendikten sonra yayınlanmaktadır.
Geleneksel Metotlarla Üretilmiş Bozkır Tahini Satın Al

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !